Naše učiliště předkládá žákům vedle klasické výuky i celou škálu aktivit pro obohacení jejich odborných zdatností nebo nastartování profesní kariéry. Učni závěrečných ročníků jsou zapojeni do atraktivního projektu Cesta k práci, jehož podtitul „Poradíme – proškolíme – zaměstnáme“ mluví za vše. Kromě nejrůznějších pracovních workshopů a přednášek zaměřených na posílení zájmu o obor, rozpoznání individuálních potřeb žáků, sestavování business plánu, orientaci na trhu práce a osvojení si důležitých kroků pro úspěšné zvládnutí pracovního pohovoru poskytuje program sérii exkurzí do firem, v kterých by za určitých okolností mohli budoucí absolventi působit. Jednou takovou akcí byla říjnová návštěva největšího českého výrobce automobilů, Škody Mladá Boleslav. A protože tento velikán nabízí stejně jako celá řada věhlasných podniků zajímavé uplatnění pro mladé šikovné držitele výučního listu, byla to exkurze přínosná a jednoznačně motivující.

„Nejdříve jsme se dostali přímo do areálu závodu. Byli jsme uchváceni jeho rozlohou –  plocha je prý větší než Monako – a díky výkladu průvodkyně jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí nejen z historie, ale i ze současnosti této fabriky. Prohlédli jsme si halu, kde se z tažného plechu lisovaly díly potřebné k sestavení karoserie. Viděli jsme mohutné stroje pohrávající si s plechem, jako by to byl tenký papír, a roboty svařující jednotlivé díly. Fascinující byla i sekce pro kompletaci vozidel – na jedné straně jede po pásu karoserie osazená motorem a na druhé se opačným směrem vrací hotový výrobek. Zdrželi jsme se i na parkovišti plném nových automobilů Škody Karoq připravených na cestu k zákazníkům. Třešničkou na dortu byla návštěva muzea s chronologicky seřazenými exponáty od prvních aut a motocyklů ještě od firmy Laurin a Klement až po současné moderní modely a nikdy nevyrobené prototypy. Objevili jsme tam dokonce hororový vůz z filmu Upír z Feratu a závodní vozidla, která proslavila Škodovku ve sportovní sféře,“ uvedl Karel Šácha, zástupce ředitele školy pro odborný výcvik.

Avizovaná job akademie je rozjetým vlakem a její frekventanti se mohou aktuálně těšit například na zastávku ve společnosti Dormer Pramet Šumperk či Hyundai Nošovice. Více informací lze získat na www.mojeprofese.cz.

Markéta Hadáčková