Dne 18. září 2019 navštívila třída STP2 lihovar a pivovar v Blatné, sklárnu v Bělčicích  a oboru kolem zámku v Blatné:

„Nejdřív jsme přijeli do sklárny, protože jsme chtěli vidět skláře pana Vlasáka přímo při práci. Odpoledne totiž taví sklovinu, ze které následující den vyrábí.

Sklárna se zabývá převážně výrobou replik a reminiscencí historického skla. Vyrábí sklo podle vzorů od antiky až po renesanci. Největší část tvoří sklo renesanční. Nejstarší vzor pochází z období kolem roku 1300. Pan mistr předvedl foukání skla sklářskou píšťalou, následné zdobení skla a výrobu skleněných figurek.  Zblízka jsme nahlédli do sklářské pece, ve které byla právě teplota 1200 °C. Zhlédli jsme suroviny pro výrobu skla a vyslechli historii sklářské výroby.

Poté jsme jeli na prohlídku Zámeckého ovocného lihovaru a pivovaru v Blatné. Vlastní jej rodina Hildprandtů. Podle rodinných receptů vyrábějí vysoce kvalitní destiláty. Provázel nás sládek Martin Fried. Na začátku jsme viděli jen obyčejné ovoce a vodu, ale na konci se zračil dokonale rafinovaný nápoj. Jeho jednoduchost je jen zdáním. Vše nám vysvětlil pan sládek – přiblížil nám jak výrobu ovocných pálenek, tak i přípravu piva. Zalitovali jsme, že nám není 18 let, protože ochutnávky griotky a hruškovice dostávají až plnoletí návštěvníci.

Sládek i sklář jsou opravdovými mistry ve svém oboru a pro nás byl nezapomenutelný zážitek se s takovými lidmi setkat. Odpoledne nás okouzlilo jedno z nejzachovalejších vodních panských sídel v naší zemi s anglickým parkem. V oboře se kolem nás volně procházeli pávi, jídlo na nás na loudili daňci…“

Ing. Miroslava Krejčová a žáci STP2