Ačkoliv mají Češi na svém kontě mnoho let prožitých v diktaturách, jako by se z jejich vědomí ztrácel fakt, že svoboda jakožto základní lidský rozměr zdaleka není samozřejmá a je důležité si ji stále hýčkat. Od sametové revoluce a přelomových událostí roku 1989 uplynulo už 30 let, celá republika se v těchto dnech zmítá v přípravách velkolepých oslav života bez nadvlády komunistického režimu, a tak je na místě nejen zmapovat průběh mimořádných událostí, ale především položit si otázku, co znamená svoboda pro každého z nás.

Právě s tímto filozofickým obsahem mezi nás přišel Josef Kašpar, bývalý učitel naší školy, který byl přímým účastníkem listopadových událostí. Nejdříve byla na programu projekce filmu Z deníku Ivany A., jejíž předlohou se staly autentické zápisky osmnáctileté středoškolačky reflektující osobitým pohledem poslední rok fungování komunistického Československa.

Na tento didakticky dobře zvládnutý snímek navázala beseda s cílem oprášit zásadní momenty naší historie, evokovat revoluční atmosféru, pochopit význam svobodného existence v esenci havlovských hodnot a zamyslet se nad tím, zda jsme skutečně tam, kde jsme si tenkrát za symfonie cinkajících klíčů přáli být.